A Vialto Consulting február 8-án webinárt tartott arról, hogy mi módon tehetjük hatékonyabbá az IT szervezeteket a Celonis folyamatbányászat segítségével.
A webinárium végén Q&A-t, majd kötetlen beszélgetést tartottunk, ahol előadóinknak lehetőségük volt résztvevői kérdéseket is megválaszolni. Ezek egy része általános folyamatbányászati kérdés volt, mint hogy hogyan lehet igénybe venni a szolgáltatást vagy hogy hogyan kerülnek be az adatok a Celonis folyamatbányászat rendszerébe, másik része pedig kifejezetten az IT szervezetekben való alkalmazhatósághoz kapcsolódott.
Azt gondoltuk, hogy az elhangzott kérdések és válaszok azok számára is hasznosak lehetnek, akik nem vettek részt a webináriumon, de szeretnének röviden betekintést nyerni a folyamatbányászat alkalmazhatóságába, ezért ebben a bejegyzésben megosztjuk veletek az elhangzott kérdéseket és válaszokat.
1. Mekkora globális szereplő a Celonis és a mi a pontos együttműködés a Celonis és a Vialto között?
2. Hogyan lehet hozzáférni a Celonis rendszerhez és hol van ebben a Vialtonak hozzáadott értéke?
A Celonis® egy cloud-ban működő alkalmazás, amihez előfizetéses alapon, megfelelő felhasználói licenccel lehet hozzáférni.
Celonis®-t többféleképpen is lehet használni, de nagyobb vonalakban az alábbi szinteken:
Azt szoktuk javasolni, hogy érdemes a rendszert előszőr Tanácsadói licenccel kipróbálni és amennyiben beválik, később saját licencet vásárolni.
3. Hogyan kerülnek be az adatok a Celonis rendszerbe?
Többféleképpen is kerülhetnek adatok a rendszerbe:
4. Milyen folyamatokra érdemes a Celonis folyamatbányászati eszközt használni?
Olyan folyamatok esetében javasoljuk a Celonis® használatát, amikor:
5. Hol tud a Celonis pluszt adni egy olyan ticketing rendszerhez képest, ami képes adatvizualizációra is?
A plusz az elemző képességében rejlik, mely nem csak adat, hanem folyamat alapon is képes megtalálni az anomáliákat és segít azokat a pontokat kijelölni, ahol a probléma valójában gyökeredzik. A fejlesztési potenciálok kvantifikálásával pedig segít az intézkedések priorizálásában, hogy a lehető legrövidebb idő alatt megtérülő eredményeket lehessen elérni. A Celonis EMS további funkcióit kihasználva jelzésekkel, vagy automatizációkkal akár be is tud avatkozni a folyamatba, hosszas fejlesztések nélkül. Mindezt a teljes end-to-end folyamatra.
6. Van-e arra mondás, hogy mi az a minimum időintervallum/ticket mennyiség/lefutás, amit már érdemes lehet folyamatbányászattal elemezni, kiértékelni?
A fő szempontok, amelyek alapján eldönthető, hogy érdemes-e process mininggal támogatni a folyamat hatékonyságának javítását:
Ha ezek teljesülnek, jó eséllyel megtérülő beruházás a folyamatbányászat alkalmazása.
Vannak persze további szempontok is, pl. minél kevesebb informatikai rendszerből kell adatot kinyerni, minél nagyobb a manuális tevékenységek aránya, annál nagyobb a várható megtérülés.
7. A demo során több helyen szerepelt Avg Ticket költség, mi alapján kalkulálja ezt a Celonis? A költségszámolás konfigurálható vagy ez egy adott, beépített logika?
A rendelkezésre álló adatoktól függően több módszertan is van ennek a számolására. Lehet egy becsléssel az adott jegytípus átlagos költsége alapján számolni, de ha rendelkezésre állnak az egyes megoldócsoportok, vagy akár a személyek munkadíja, akkor azt a megoldással töltött mért, vagy becsült idővel felszorozva megkaphatjuk az egyes jegyek költségét. Ezeket aggregálva mindig az éppen aktuális szűrésbe beleeső jegyek költségét láthatjuk.
Mint minden számolási logika, ez is teljes mértékben testre szabható az elemzőkörnyezetekben használt programnyelv, PQL (Process Query Language) nyújtotta lehetőségekkel.
8. IBM Maximo-val össze lehet-e kötni a Celonist?
Minden olyan támogató rendszerrel össze lehet kötni, mely a tárolja a követendő objektum státuszait és/vagy változásait. Az adott objektum útját akár több rendszeren keresztül is követni lehet.
Az összekötést ideális esetben már létező Celonis konnektorral gyorsan létre lehet hozni, de ha az adott rendszerhez nem áll ilyen rendelkezésre, akkor Data Engineer kollégáink a ti IT-s szakembereitekkel együttműködve könnyedén létrehozzák az összeköttetéshez szükséges adatkinyerést és adattranszformációkat.
IBM Maximo esetében bizonyos folyamatokhoz létezik ilyen Celonis konnektor.
Érdekel, hogy hogyan tehetőek hatékonyabbá informatikai szervezetek a folyamatbányászat segítségével?
Akkor nézd vissza a a teljes webinárium felvételét, ahol tanácsadóink az elméleti alapok után a egy ITSM folyamat mentén a gyakorlatban is megmutatják, hogy mire képes a process mining technológia!
Továbbá várunk a Vialto Consulting LinkedIn oldalán, ahol további szakmai tartalmakat osztunk meg, és értesülhetsz következő webináriumainkról is!
A folyamatmenedzsment helyzete a hazai nagyvállalatoknál
Kérjük adja meg nevét és céges e-mail címét!
Az űrlap kitöltése után e-mailben küldjük ki a webináriumhoz szükséges megtekintési linket.